Cumartesi, Nisan 21, 2007

Nüfus projeksiyonları

Dünkü Dünya Gazetesi'nde Tevfik Güngör (Milliyet'teki Güngör Uras ile aynı kişidir), Türkiye'nin nüfus yapısından ve 2025 yılına kadar yapılan nüfus projeksiyonlarından bahsetmiş. Bu önemli bir konu. Yazıda yapılan değerlendirmelere fazla bir itirazım yok. Fakat bir yere takıldım. Göngör Hoca, verdiği rakamların 1995 yılında yapılan projeksiyonlara dayandığını belirttikten sonra TÜİK'in artık bu projeksiyonları yenilemesi gerektiğini söylüyor. Belki başka bilmeyenler de vardır diye burada bir bilgi vereyim dedim. TÜİK, bu nüfus projeksiyonlarını çoktan yenilemiş durumda. TÜİK'in internet sitesinde 2050 yılına kadar yapılmış ayrıntılı nüfus projeksiyonlarını bulabilirsiniz.

3 yorum:

egemen dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
egemen dedi ki...

Tabii bu verilerin hepsinin yanlis oldugunu da soyleyen yine TUIK. Yeni sayimda Turkiye nufusunun sanildigi gibi 75 milyon degil 65-70 milyon cikacagini tahmin ediyorlar simdi. Yani bu projeksiyonlarin hepsi yanlis hem de hata oyle az uz degil.

Orhan Karaca dedi ki...

Bu konuyla ilgili haberi geçen hafta ben de okudum. Maalesef, yerel yönetimlerde pek çok şey nüfus büyüklüğüne bağlandığı için, nüfus sayımlarında sahtekarlıklar yapılıyor. Umarım bu kez nüfusu daha düzgün olarak tespit etmeyi başarırlar. Sayım sonucu belli olduktan sonra o projeksiyonlar da yenilenir, merak etmeyin. Fakat o zamana kadar işiniz düştüğü takdirde kullanacağınız projeksiyonlar bunlardır.